Vishay/Dale RWR81S1R37FRBSL
RWR81S1R37FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R37FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.37 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R37FRBSL.pdf
Availability of RWR81S1R37FRBSL
QUANTITY
RWR81S1R37FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R37FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R37FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.37
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R37FRBSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R37FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R37FRBSL Details Description
Related parts for RWR81S1R37FRBSL
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 16K 16MHZ OTP 40DIP datasheet.pdf
SWITCH SD2 4TH POLE datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.007 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 35A PPAK SO-8 datasheet.pdf
SWITCH DISCONNECT 3-125A 80VDC datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC GRN datasheet.pdf
FUSE LINK 500V AM NH 160A SIZE2 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf