Vishay/Dale RWR81S1R40FMB12
RWR81S1R40FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R40FMB12
Brief Description
RES 1.4 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R40FMB12.pdf
Availability of RWR81S1R40FMB12
QUANTITY
RWR81S1R40FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R40FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R40FMB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.4
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R40FMB12
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R40FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R40FMB12 Details Description
Related parts for RWR81S1R40FMB12
FUSE HLDR BLADE 125V 15A PNL MNT datasheet.pdf
IC CTRLR PWM CM OVP HV 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
MOUNTING BLOCK datasheet.pdf
DIE SET & 5.4 SU TOOLING datasheet.pdf
HPP V4 HYBRID SINGLE ENDED CABLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 350MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 140V 200A datasheet.pdf