Vishay/Dale RWR81S1R50FMRSL
RWR81S1R50FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R50FMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R50FMRSL.pdf
Availability of RWR81S1R50FMRSL
QUANTITY
RWR81S1R50FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R50FMRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R50FMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R50FMRSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R50FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R50FMRSL Details Description
Related parts for RWR81S1R50FMRSL
CABLE STRAIGHT 4' RJ-45/DB-9F datasheet.pdf
CAP CER 820PF 1.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
AUD SIG DEVICE 30-120VAC/DC PNL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 36-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND COMMON BUS 16BTN datasheet.pdf
RES 0.59 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS SKT datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 5W T18 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 3W DO216AA datasheet.pdf
IC OSC VCXO 166.6667MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 90W datasheet.pdf