Vishay/Dale RWR81S1R50FMRSL
RWR81S1R50FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R50FMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R50FMRSL.pdf
Availability of RWR81S1R50FMRSL
QUANTITY
RWR81S1R50FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R50FMRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R50FMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R50FMRSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R50FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R50FMRSL Details Description
Related parts for RWR81S1R50FMRSL
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
BOX ABS/PBT GRAY 17.71" X 13.78" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
AM60501-500-188 OVERRIDE datasheet.pdf
RES 24K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf