Vishay/Dale RWR81S1R50FSS70
RWR81S1R50FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R50FSS70
Brief Description
RES 1.5 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R50FSS70.pdf
Availability of RWR81S1R50FSS70
QUANTITY
RWR81S1R50FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R50FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R50FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R50FSS70
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R50FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R50FSS70 Details Description
Related parts for RWR81S1R50FSS70
CAP CER 220PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 64-TAP 10K 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
IC FPGA 564 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 15VOUT datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 0.205 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW SOD80 datasheet.pdf