Vishay/Dale RWR81S1R54BRB12
RWR81S1R54BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R54BRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.54 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R54BRB12.pdf
Availability of RWR81S1R54BRB12
QUANTITY
RWR81S1R54BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R54BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R54BRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.54
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R54BRB12
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R54BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R54BRB12 Details Description
Related parts for RWR81S1R54BRB12
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES 422 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
VARISTOR 212V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
RES 2.3977K OHM 0.3W 0.01% RAD datasheet.pdf