Vishay/Dale RWR81S1R65FRS70
RWR81S1R65FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R65FRS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.65 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R65FRS70.pdf
Availability of RWR81S1R65FRS70
QUANTITY
RWR81S1R65FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R65FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R65FRS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.65
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R65FRS70
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R65FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R65FRS70 Details Description
Related parts for RWR81S1R65FRS70
SWITCH THUMBWHL BLK BACK MNT datasheet.pdf
DSUB POWER CONTACT datasheet.pdf
Crystal 14.4000MHz 10ppm 9pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 590K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IDC SOCKET .100" 34POS datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 2.55 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf