Vishay/Dale RWR81S1R74FRRSL
RWR81S1R74FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R74FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.74 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R74FRRSL.pdf
Availability of RWR81S1R74FRRSL
QUANTITY
RWR81S1R74FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R74FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R74FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.74
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R74FRRSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R74FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R74FRRSL Details Description
Related parts for RWR81S1R74FRRSL
IC REG LDO 1.8V 1A 20HTSSOP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SPI/SRL 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 33POS 2MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 200MA 2.4 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
MICRO 100C S 6" WHT JACKS datasheet.pdf
PAR30 LED LAMP 3000K 32DEG 120V datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 400VDC datasheet.pdf