Vishay/Dale RWR81S1R82FRRSL
RWR81S1R82FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R82FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.82 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R82FRRSL.pdf
Availability of RWR81S1R82FRRSL
QUANTITY
RWR81S1R82FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R82FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R82FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R82FRRSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R82FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R82FRRSL Details Description
Related parts for RWR81S1R82FRRSL
CONN EDGECARD 88POS .100 WW datasheet.pdf
RES MO 1W 332 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.7A 160 MOHM TH datasheet.pdf
RES 1.24 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 10COND 24AWG 500' datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
508 TB PLU PLU UP/SIDE datasheet.pdf
OSC MEMS 50.0000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf