Vishay/Dale RWR81S1R87FRRSL
RWR81S1R87FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R87FRRSL
Brief Description
RES 1.87 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R87FRRSL.pdf
Availability of RWR81S1R87FRRSL
QUANTITY
RWR81S1R87FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R87FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R87FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.87
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R87FRRSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R87FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R87FRRSL Details Description
Related parts for RWR81S1R87FRRSL
RES 19.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 26.67MM datasheet.pdf
OSCILLATORS datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 11UH 265MA 1.1 OHM TH datasheet.pdf
CONN COVER IP65 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
680UF 420V 40X60MM 85C 10000H datasheet.pdf