Vishay/Dale RWR81S21R0BSB12
RWR81S21R0BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S21R0BSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 21 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S21R0BSB12.pdf
Availability of RWR81S21R0BSB12
QUANTITY
RWR81S21R0BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S21R0BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S21R0BSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)21
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S21R0BSB12
Related LinksRWR81S2, RWR81S21R0BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S21R0BSB12 Details Description
Related parts for RWR81S21R0BSB12
KEYBOARD ENCODED VANDAL RESIS datasheet.pdf
KIT TEST LEAD XL ELECTRICAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
1.25MM PITCH SIL SMT VERTICAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf