Littelfuse V321DB40
V321DB40 picture photo
Mfg. Part Number
V321DB40
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 462V 40KA BLADE ENCASED
Datasheet Download
V321DB40.pdf
Availability of V321DB40
QUANTITY
V321DB40 Order Process
Ship out your order
Specifications of V321DB40
Internal Part NumberEIS-V321DB40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMetal Oxide Varistors
Varistor UL1449 3rd Edition Safety Agency Update
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesDB
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)459V
Varistor Voltage (Typ)510V
Varistor Voltage (Max)561V
Current - Surge40kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts320VAC
Maximum DC Volts420VDC
Energy460J
Package / CaseBlade Type, Encased
Mounting TypeChassis Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V321DB40
Related LinksV321, V321DB40 Datasheet, Littelfuse Distributor
V321DB40 Details Description
Related parts for V321DB40
RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 24V datasheet.pdf
VARISTOR 184V 25KA DISC 32MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 38A SMD datasheet.pdf
IGBT MOD TRENCH PHASE LEG D3 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 500V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT FC-FC 6-PLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf