Cornell Dubilier Electronics SFP37S25K288B
SFP37S25K288B picture photo
Mfg. Part Number
SFP37S25K288B
Brief Description
CAP FILM 25UF 10% 370VAC QC TERM
Datasheet Download
SFP37S25K288B.pdf
Availability of SFP37S25K288B
QUANTITY
SFP37S25K288B Order Process
Ship out your order
Specifications of SFP37S25K288B
Internal Part NumberEIS-SFP37S25K288B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
PackagingBulk
Capacitance25µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension1.870" Dia (47.50mm), Lip
Height - Seated (Max)3.000" (76.20mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFP37S25K288B
Related LinksSFP37S, SFP37S25K288B Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFP37S25K288B Details Description
Related parts for SFP37S25K288B
PHOTODIODE BLUE 62.91MM SQ BUSS datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CAP ALUM 100000UF 20% 6.3V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 1.5A DO204AL datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 GRN/RED/YLW DIFF datasheet.pdf
CONN RCPT 48 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.2UH 2.5A 27 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 7.36A 10 MOHM TH datasheet.pdf