Vishay/Dale RWR81S2230BSS70
RWR81S2230BSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2230BSS70
Brief Description
RES 223 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2230BSS70.pdf
Availability of RWR81S2230BSS70
QUANTITY
RWR81S2230BSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2230BSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S2230BSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)223
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2230BSS70
Related LinksRWR81S2, RWR81S2230BSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2230BSS70 Details Description
Related parts for RWR81S2230BSS70
MIC COND ANALOG OMNI -44DB datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 4MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC XDCP SGL 32-TAP 10K 8-SOIC datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY QC SCREW-ON PNL MT datasheet.pdf
IC FLUORESCENT LAMP DRIVR 18SOIC datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 12POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
TERMINAL KSKM 1/35 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
MONITOR DUAL OPERATOR 220V datasheet.pdf