Vishay/Dale RWR81S2230BSS70
RWR81S2230BSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2230BSS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 223 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2230BSS70.pdf
Availability of RWR81S2230BSS70
QUANTITY
RWR81S2230BSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2230BSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S2230BSS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)223
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)