Vishay/Dale RWR81S2230BSS73
RWR81S2230BSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2230BSS73
Brief Description
RES 223 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2230BSS73.pdf
Availability of RWR81S2230BSS73
QUANTITY
RWR81S2230BSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2230BSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S2230BSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)223
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2230BSS73
Related LinksRWR81S2, RWR81S2230BSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2230BSS73 Details Description
Related parts for RWR81S2230BSS73
CONN DB50 CRIMP FEM YLW CHROME datasheet.pdf
CABLE 5POS PLUG-SOCKET 1.5M datasheet.pdf
CABLE 2COND 12AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf
RES 370K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 6V datasheet.pdf