Vishay/Dale RWR81S2430FSB12
RWR81S2430FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2430FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 243 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2430FSB12.pdf
Availability of RWR81S2430FSB12
QUANTITY
RWR81S2430FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2430FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S2430FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)243
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2430FSB12
Related LinksRWR81S2, RWR81S2430FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2430FSB12 Details Description
Related parts for RWR81S2430FSB12
FIXED IND 3.3UH 355MA 900 MOHM datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE MALE-FEMALE 5POS PUR 2.0M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC PLL CLK MULTIPLIER 8-SOIC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20QSOP datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf