Vishay/Dale RWR81S2490BRRSL
RWR81S2490BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2490BRRSL
Brief Description
RES 249 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2490BRRSL.pdf
Availability of RWR81S2490BRRSL
QUANTITY
RWR81S2490BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2490BRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S2490BRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2490BRRSL
Related LinksRWR81S2, RWR81S2490BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2490BRRSL Details Description
Related parts for RWR81S2490BRRSL
CONN HEADER 4POS VERT 2MM GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
SNSW 6A+BK 1-4 RLR 79211672 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 442K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
TXRX OPT SFF 2 GB/S 850NM datasheet.pdf
CAP CER 100PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
TRANS RF BIPO NPN 35MA TSLP-3 datasheet.pdf
TV 30C MIXED PIN J/N RECP datasheet.pdf
14-Output Clock Generator with Integrated 2.5 GHz VCO IC datasheet.pdf