Vishay/Dale RWR81S2490BRS73
RWR81S2490BRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2490BRS73
Brief Description
RES 249 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2490BRS73.pdf
Availability of RWR81S2490BRS73
QUANTITY
RWR81S2490BRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2490BRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S2490BRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2490BRS73
Related LinksRWR81S2, RWR81S2490BRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2490BRS73 Details Description
Related parts for RWR81S2490BRS73
CONN BNC JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET 10BIT 24-SSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW MINIMELF datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 51 OHM 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 20A 3.2 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
PCF 10.00/08/180 3.5SN OR BX datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
IC LATCH OCTAL D-TYPE 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE PIN datasheet.pdf