Vishay/Dale RWR81S24R0BSB12
RWR81S24R0BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S24R0BSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S24R0BSB12.pdf
Availability of RWR81S24R0BSB12
QUANTITY
RWR81S24R0BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S24R0BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S24R0BSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S24R0BSB12
Related LinksRWR81S2, RWR81S24R0BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S24R0BSB12 Details Description
Related parts for RWR81S24R0BSB12
IC LATCH OCTAL D 3STATE 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DAC 8-BIT I2C QUAD 16-TSSOP datasheet.pdf
12P MTA100 CONN ASSY W/TABS LF datasheet.pdf
CAP CER 120PF 6.3KV SL RADIAL datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 1210 SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
RES 1 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 294K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf