Vishay/Dale RWR81S24R0FSB12
RWR81S24R0FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S24R0FSB12
Brief Description
RES 24 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S24R0FSB12.pdf
Availability of RWR81S24R0FSB12
QUANTITY
RWR81S24R0FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S24R0FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S24R0FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S24R0FSB12
Related LinksRWR81S2, RWR81S24R0FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S24R0FSB12 Details Description
Related parts for RWR81S24R0FSB12
SENS ACCEL X-AXIS +-38G 16-SOIC datasheet.pdf
REG SW 8V 1.75A SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 10V X5R 0306 datasheet.pdf
IC LCD SUPPLY TFT QUAD 16-VQFN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 56 OHM 5% 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
T8392B TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS PNL MNT SKT datasheet.pdf