Vishay/Dale RWR81S24R9DRB12
RWR81S24R9DRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S24R9DRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24.9 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S24R9DRB12.pdf
Availability of RWR81S24R9DRB12
QUANTITY
RWR81S24R9DRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S24R9DRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S24R9DRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24.9
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S24R9DRB12
Related LinksRWR81S2, RWR81S24R9DRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S24R9DRB12 Details Description
Related parts for RWR81S24R9DRB12
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT-TRIG INV 14-SOIC datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 13.5-17 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M12 5MM NC datasheet.pdf
SENSOR 200PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 1.195A 88 MOHM datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 8POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS 0.5MM datasheet.pdf