Vishay/Dale RWR81S2550FSRSL
RWR81S2550FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2550FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 255 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2550FSRSL.pdf
Availability of RWR81S2550FSRSL
QUANTITY
RWR81S2550FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2550FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S2550FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2550FSRSL
Related LinksRWR81S2, RWR81S2550FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2550FSRSL Details Description
Related parts for RWR81S2550FSRSL
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOP datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 22V 20A 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS .050 STRDL MNT datasheet.pdf
PHOTODIODE PIN IR 5MM CLEAR datasheet.pdf
OSC XO 38.4MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 10COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER SGL 29POS .100" T/H datasheet.pdf