Vishay/Dale RWR81S2610BSS73
RWR81S2610BSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2610BSS73
Brief Description
RES 261 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2610BSS73.pdf
Availability of RWR81S2610BSS73
QUANTITY
RWR81S2610BSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2610BSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S2610BSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2610BSS73
Related LinksRWR81S2, RWR81S2610BSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2610BSS73 Details Description
Related parts for RWR81S2610BSS73
TRANSCEIVER OPTICAL FOR SMI CONN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
ASSY FOR EXTERNAL SATA PLUG datasheet.pdf
CONN HEADER 60 POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 5A 240VAC 80VDC datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 480MA 1.1 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
OSC MEMS 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf