Vishay/Dale RWR81S2610FSB12
RWR81S2610FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2610FSB12
Brief Description
RES 261 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2610FSB12.pdf
Availability of RWR81S2610FSB12
QUANTITY
RWR81S2610FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2610FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S2610FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)261
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2610FSB12
Related LinksRWR81S2, RWR81S2610FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2610FSB12 Details Description
Related parts for RWR81S2610FSB12
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN JACK 1MM X 3.6MM datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 320X122.5MM 230VAC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 25A 125V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM datasheet.pdf
OSC XO 10.7MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
OSC XO 4.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf