Vishay/Dale RWR81S27R4FRBSL
RWR81S27R4FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S27R4FRBSL
Brief Description
RES 27.4 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S27R4FRBSL.pdf
Availability of RWR81S27R4FRBSL
QUANTITY
RWR81S27R4FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S27R4FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S27R4FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.4
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S27R4FRBSL
Related LinksRWR81S2, RWR81S27R4FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S27R4FRBSL Details Description
Related parts for RWR81S27R4FRBSL
ROTARY OPTO ENCODER 16 POSITION datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 700MA 130 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 9A SYNC 28HTSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
RND SPACER 0.085" NYLON 19.94MM datasheet.pdf
PREMO-FLEX 0.50 JMPR LGT 102 datasheet.pdf
XP8300 EXP BRD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES 357K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf