Vishay/Dale RWR81S2840FSB12
RWR81S2840FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2840FSB12
Brief Description
RES 284 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2840FSB12.pdf
Availability of RWR81S2840FSB12
QUANTITY
RWR81S2840FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2840FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S2840FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)284
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2840FSB12
Related LinksRWR81S2, RWR81S2840FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2840FSB12 Details Description
Related parts for RWR81S2840FSB12
RES 6K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC RADIO SELECT TUNER 64LQFP datasheet.pdf
CAP CER 3600PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 26.4K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 562 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES 1M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 260MA 6 OHM SMD datasheet.pdf
BOARD MIKROMEDIA 5" SCREEN datasheet.pdf