Vishay/Dale RWR81S2870BSS70
RWR81S2870BSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2870BSS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 287 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2870BSS70.pdf
Availability of RWR81S2870BSS70
QUANTITY
RWR81S2870BSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2870BSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S2870BSS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)287
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2870BSS70
Related LinksRWR81S2, RWR81S2870BSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2870BSS70 Details Description
Related parts for RWR81S2870BSS70
IC ADC 12BIT+ SAR 8CHAN 20TSSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 2A DO214AA datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1.5W SMA datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 400MHZ 668BGA datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER RS485 10-DFN datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 59.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 1% 25W PFC10 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf