Vishay/Dale RWR81S2870FSRSL
RWR81S2870FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2870FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 287 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2870FSRSL.pdf
Availability of RWR81S2870FSRSL
QUANTITY
RWR81S2870FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2870FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S2870FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)287
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2870FSRSL
Related LinksRWR81S2, RWR81S2870FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2870FSRSL Details Description
Related parts for RWR81S2870FSRSL
CONN EDGECARD 140POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH PHOTOLOGIC OPTICAL FLAG datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CTLR OVP 5.8V SC70-6 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 24.576MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
D-SUB FILTER 37POS IP67 datasheet.pdf