Vishay/Dale RWR81S2940FRS73
RWR81S2940FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2940FRS73
Brief Description
RES 294 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2940FRS73.pdf
Availability of RWR81S2940FRS73
QUANTITY
RWR81S2940FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2940FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S2940FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2940FRS73
Related LinksRWR81S2, RWR81S2940FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2940FRS73 Details Description
Related parts for RWR81S2940FRS73
IC BUFF/DVR HEX NON-INV 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC DAS 12BIT W/2WIREINTFC 28SSOP datasheet.pdf
VARISTOR 7.7V RING datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 59.94K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf