Vishay/Dale RWR81S2R05FRB12
RWR81S2R05FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2R05FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.05 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2R05FRB12.pdf
Availability of RWR81S2R05FRB12
QUANTITY
RWR81S2R05FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2R05FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S2R05FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.05
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2R05FRB12
Related LinksRWR81S2, RWR81S2R05FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2R05FRB12 Details Description
Related parts for RWR81S2R05FRB12
CAP CER 0.82UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
VARISTOR 50.4V 500A DISC 7MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 442 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf