Vishay/Dale RWR81S2R10FRRSL
RWR81S2R10FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2R10FRRSL
Brief Description
RES 2.1 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2R10FRRSL.pdf
Availability of RWR81S2R10FRRSL
QUANTITY
RWR81S2R10FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2R10FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S2R10FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.1
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2R10FRRSL
Related LinksRWR81S2, RWR81S2R10FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2R10FRRSL Details Description
Related parts for RWR81S2R10FRRSL
IC SUPERVISOR DUAL MCPWR SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.15A 6WSON datasheet.pdf