Vishay/Dale RWR81S2R26DRS73
RWR81S2R26DRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2R26DRS73
Brief Description
RES 2.26 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2R26DRS73.pdf
Availability of RWR81S2R26DRS73
QUANTITY
RWR81S2R26DRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2R26DRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S2R26DRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2R26DRS73
Related LinksRWR81S2, RWR81S2R26DRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2R26DRS73 Details Description
Related parts for RWR81S2R26DRS73
RES SMD 412 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN HEADER DUAL 2MM 20POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 1A 28VDC PUSH-PULL datasheet.pdf
FIXED IND 30UH 130MA 3.4 OHM TH datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 2W 6PVH 6COL WK datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 25V X7R 0201 datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf