Vishay/Dale RWR81S2R49FMS73
RWR81S2R49FMS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2R49FMS73
Brief Description
RES 2.49 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2R49FMS73.pdf
Availability of RWR81S2R49FMS73
QUANTITY
RWR81S2R49FMS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2R49FMS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S2R49FMS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2R49FMS73
Related LinksRWR81S2, RWR81S2R49FMS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2R49FMS73 Details Description
Related parts for RWR81S2R49FMS73
Connector Receptacle 55 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
SOCKET FOR 7101J16ZBE22 datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SWITCH SOT23W datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS INLINE SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.05A 228 MOHM datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 10ppm 9pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf