Vishay/Dale RWR81S2R55FRB12
RWR81S2R55FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2R55FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.55 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2R55FRB12.pdf
Availability of RWR81S2R55FRB12
QUANTITY
RWR81S2R55FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2R55FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S2R55FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.55
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2R55FRB12
Related LinksRWR81S2, RWR81S2R55FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2R55FRB12 Details Description
Related parts for RWR81S2R55FRB12
FILTER LINE 2MH 10A HORIZONTAL datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 12PF 50V 0805 datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
3G3MX2 EMC FILTER,A2001,2,4,7 datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 150-162MHZ MD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5.1V 100W datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
BG STTSHLD 6X18" 100EA datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V 10% X6S 0805 datasheet.pdf