Vishay/Dale RWR81S2R74FRB12
RWR81S2R74FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2R74FRB12
Brief Description
RES 2.74 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2R74FRB12.pdf
Availability of RWR81S2R74FRB12
QUANTITY
RWR81S2R74FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2R74FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S2R74FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.74
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2R74FRB12
Related LinksRWR81S2, RWR81S2R74FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2R74FRB12 Details Description
Related parts for RWR81S2R74FRB12
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .173" .156"L datasheet.pdf
IC 4BIT LATCH/4:16 DECODR 24SOIC datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 2A 200V 1PH 4SIP datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
35+35 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
Connector Socket 53 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS 1MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 300MW SOT23 datasheet.pdf
CAP POLY 220UF 20% 25V T/H datasheet.pdf