Vishay/Dale RWR81S31R6FMBSL
RWR81S31R6FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S31R6FMBSL
Brief Description
RES 31.6 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S31R6FMBSL.pdf
Availability of RWR81S31R6FMBSL
QUANTITY
RWR81S31R6FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S31R6FMBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S31R6FMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)31.6
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S31R6FMBSL
Related LinksRWR81S3, RWR81S31R6FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S31R6FMBSL Details Description
Related parts for RWR81S31R6FMBSL
IC TRANSCEIVER RS485 3.3V 8-DIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 50K OHM 0606 datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 120MW SSSMINI2 datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf
CABLE ASSY A195 NM SMA FEM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 128LQFP datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE SKT datasheet.pdf