Vishay/Dale RWR81S3400BSB12
RWR81S3400BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S3400BSB12
Brief Description
RES 340 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S3400BSB12.pdf
Availability of RWR81S3400BSB12
QUANTITY
RWR81S3400BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S3400BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S3400BSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)340
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S3400BSB12
Related LinksRWR81S3, RWR81S3400BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S3400BSB12 Details Description
Related parts for RWR81S3400BSB12
RES 180 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
KIT DESIGN ACCELERATOR AC-DC datasheet.pdf
IC SWIT PWM CM OVP UVLO HV D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 22PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
ADC 14BIT 2CH 8VSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 3W DO204AL datasheet.pdf