Vishay/Dale RWR81S36R5BMB12
RWR81S36R5BMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S36R5BMB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 36.5 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S36R5BMB12.pdf
Availability of RWR81S36R5BMB12
QUANTITY
RWR81S36R5BMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S36R5BMB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S36R5BMB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)36.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S36R5BMB12
Related LinksRWR81S3, RWR81S36R5BMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S36R5BMB12 Details Description
Related parts for RWR81S36R5BMB12
CAP FILM 1.2UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
SCR PHASE CONT 1800V 650A E-PUK datasheet.pdf
LED OSTAR PROJ 525NM TRUE GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
BACKSHELL STRGHT ENTRY 50P BLACK datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 3A TO220-7 datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf