Vishay/Dale RWR81S36R5BMBSL
RWR81S36R5BMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S36R5BMBSL
Brief Description
RES 36.5 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S36R5BMBSL.pdf
Availability of RWR81S36R5BMBSL
QUANTITY
RWR81S36R5BMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S36R5BMBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S36R5BMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)36.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S36R5BMBSL
Related LinksRWR81S3, RWR81S36R5BMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S36R5BMBSL Details Description
Related parts for RWR81S36R5BMBSL
IC REG BUCK BST INV -12V 16SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE R/A MALE-R/A MALE 5POS 1M datasheet.pdf
LP2N 5.08/14/90 3.2SN OR datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 100MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf