Vishay/Dale RWR81S36R5FRS70
RWR81S36R5FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S36R5FRS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 36.5 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S36R5FRS70.pdf
Availability of RWR81S36R5FRS70
QUANTITY
RWR81S36R5FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S36R5FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S36R5FRS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S36R5FRS70
Related LinksRWR81S3, RWR81S36R5FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S36R5FRS70 Details Description
Related parts for RWR81S36R5FRS70
IDC CABLE - MSR20K/MC20M/MCS20K datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 8POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 30A 80VDC datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 20mA 20-SSOP-B datasheet.pdf
6066 APPLIANCE INLET 15A 70C datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 510MA 1.22 OHM datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL POSITIONER FOR CRIMP SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf