Vishay/Dale RWR81S3740FSB12
RWR81S3740FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S3740FSB12
Brief Description
RES 374 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S3740FSB12.pdf
Availability of RWR81S3740FSB12
QUANTITY
RWR81S3740FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S3740FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S3740FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)374
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S3740FSB12
Related LinksRWR81S3, RWR81S3740FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S3740FSB12 Details Description
Related parts for RWR81S3740FSB12
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SOD123FL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .050 68POS 30AU datasheet.pdf
CAP CER 220PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC 16BIT ADC CONVERTER 32-TQFP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 20K OHM 5% TOLER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
508 TB PL PL DIN/R WF A datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf