Vishay/Dale RWR81S3880BSB12
RWR81S3880BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S3880BSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 388 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S3880BSB12.pdf
Availability of RWR81S3880BSB12
QUANTITY
RWR81S3880BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S3880BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S3880BSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)388
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S3880BSB12
Related LinksRWR81S3, RWR81S3880BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S3880BSB12 Details Description
Related parts for RWR81S3880BSB12
THERMISTOR NTC 10K OHM 5% 0201 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SRL 10UMAX datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 680MA 180 MOHM datasheet.pdf
RES 200 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf