Vishay/Dale RWR81S38R3DSS70
RWR81S38R3DSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S38R3DSS70
Brief Description
RES 38.3 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S38R3DSS70.pdf
Availability of RWR81S38R3DSS70
QUANTITY
RWR81S38R3DSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S38R3DSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S38R3DSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)38.3
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S38R3DSS70
Related LinksRWR81S3, RWR81S38R3DSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S38R3DSS70 Details Description
Related parts for RWR81S38R3DSS70
RES SMD 680K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMB datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 250MW SOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 270 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 488 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM .4W 1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONN SOCKET HOUSING 18POS datasheet.pdf