Vishay/Dale RWR81S3R28FSRSL
RWR81S3R28FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S3R28FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.28 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S3R28FSRSL.pdf
Availability of RWR81S3R28FSRSL
QUANTITY
RWR81S3R28FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S3R28FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S3R28FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.28
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S3R28FSRSL
Related LinksRWR81S3, RWR81S3R28FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S3R28FSRSL Details Description
Related parts for RWR81S3R28FSRSL
CONN HEADER .100 DUAL R/A 6POS datasheet.pdf
CASE PLASTIC BLACK 3.5"L X 2.5"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 564 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 167 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 374K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf