Vishay/Dale RWR81S3R40FRS70
RWR81S3R40FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S3R40FRS70
Brief Description
RES 3.4 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S3R40FRS70.pdf
Availability of RWR81S3R40FRS70
QUANTITY
RWR81S3R40FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S3R40FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S3R40FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.4
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S3R40FRS70
Related LinksRWR81S3, RWR81S3R40FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S3R40FRS70 Details Description
Related parts for RWR81S3R40FRS70
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
RELAY REED SPST 2A 5V datasheet.pdf
PANEL FRONT 19X3.5X0.7" BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 5MM datasheet.pdf
TRANS 2NPN 30V 0.7A 6CPH datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 45POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES 20M OHM 1W 1% RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 500MW SOD80 datasheet.pdf