Vishay/Dale RWR81S3R40FSS70
RWR81S3R40FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S3R40FSS70
Brief Description
RES 3.4 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S3R40FSS70.pdf
Availability of RWR81S3R40FSS70
QUANTITY
RWR81S3R40FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S3R40FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S3R40FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.4
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S3R40FSS70
Related LinksRWR81S3, RWR81S3R40FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S3R40FSS70 Details Description
Related parts for RWR81S3R40FSS70
IC VREF GEN 8CH TFT-LCD 24-TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A/0.3A 10WSON datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 10A DPAK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 249 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 140MA 5.8 OHM datasheet.pdf
LASER DIODE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 7.5V 10W datasheet.pdf