Vishay/Dale RWR81S40R2FSRSL
RWR81S40R2FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S40R2FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 40.2 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S40R2FSRSL.pdf
Availability of RWR81S40R2FSRSL
QUANTITY
RWR81S40R2FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S40R2FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S40R2FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S40R2FSRSL
Related LinksRWR81S4, RWR81S40R2FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S40R2FSRSL Details Description
Related parts for RWR81S40R2FSRSL
DIODE ZENER 13V 1W PMDS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
T1 LED TO LIGHT PIPE MOUNT VERTI datasheet.pdf
CONN SOCKET FFC 26-22AWG TIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 8A TO220SIS datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 14POS datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 2' CRIMP N-BNC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T SOLDER NONSHO datasheet.pdf
DIP CABLE 22POS datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 100A datasheet.pdf