Vishay/Dale RWR81S41R2FSBSL
RWR81S41R2FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S41R2FSBSL
Brief Description
RES 41.2 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S41R2FSBSL.pdf
Availability of RWR81S41R2FSBSL
QUANTITY
RWR81S41R2FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S41R2FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S41R2FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)41.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S41R2FSBSL
Related LinksRWR81S4, RWR81S41R2FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S41R2FSBSL Details Description
Related parts for RWR81S41R2FSBSL
RELAY OPTO MULTIFUNC 150MA 8-SMD datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 1.4V CMOS 4SOP datasheet.pdf
RES SMD 2.67KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MONO MULTIVBRTOR DUAL 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 16SOIC datasheet.pdf
ETHERNET SWITCH 7TP RJ45 1FO datasheet.pdf
CONN HDR 15POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
AMR SWITCH SENSOR datasheet.pdf
HD 38999 88C 88#23 PIN RECP datasheet.pdf
22000UF 25V 35X50 85C SI datasheet.pdf