Vicor Corporation V375A12T600BG3
V375A12T600BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A12T600BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W
Datasheet Download
V375A12T600BG3.pdf
Availability of V375A12T600BG3
QUANTITY
V375A12T600BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A12T600BG3
Internal Part NumberEIS-V375A12T600BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A12T600BG3
Related LinksV375A12, V375A12T600BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A12T600BG3 Details Description
Related parts for V375A12T600BG3
TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
RACEWAY NOHOL LGY 1X1.5"(6=6') datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 64MB datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
NTC THERMISTOR K164 /33 /J52 5% datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
350 TB RI CL 180 SMT W/P datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
47000UF 25V 65X105MM 85C 20000H datasheet.pdf
PT 3C 3#16 SKT PLUG datasheet.pdf
869 MHz to 1990 MHz Quadrature Modulators IC datasheet.pdf